Вступна кампанія 2017

Вступна кампанія 2017

Для вступників на ступінь бакалавра на основі повної загальної середньої освіти денної форми навчання.

З Днем студента!

З Днем студента!

«Добре навчайтесь,бо Ваших знань та Вашої праці, у майбутньому, потребує наша Батьківщина!»,- звернувся Митрополит Володимир Війтишин до...

Наш університет - лідер рейтингу ВНЗ Івано-Франківщини

Наш університет - лідер рейтингу ВНЗ Івано-Франківщини

6 липня 2016 року, на сайті Освіта.UA опубліковано консолідований рейтинг вищих навчальних закладів України - 2016. Консолідований...

Навчання в Польщі

Навчання в Польщі

Через Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника

Рейтинг Scopus 2016

Рейтинг Scopus 2016

Наш університет отримав високі показники в рейтингу за даними Scopus 2016.

 Відновлення астрономічної обсерваторії

Відновлення астрономічної обсерваторії

Відновлення колишньої астрономічної обсерваторії на горі Піп Іван.

543.jpg   Будь-якому школяреві відомо, що за нормальних умов вода замерзає при температурі 0 градусів Цельсія і кипить при температурі 100 градусів. Однак, дослідники з Массачусетського технологічного інституту виявили, що вода, яка знаходиться всередині порожнини вуглецевих нанотрубок, може перебувати в замороженому стані при температурах, які значно перевищують точку її кипіння.

Поки що не можна точно сказати, які наслідки можуть мати результати даних дослідження. Такий екзотичний стан води може бути використано для створення не менш екзотичних речей, зокрема "крижаних" провідників з протонною провідністю.

Температура є не єдиним фактором, що визначає точку переходу між різними агрегатними станами води. На умови переходу впливає тиск, зниження якого змушує воду кипіти при більш низькій температурі. Більш того, вченим відомо, що вода починає вести себе дивно, коли вона має об’єм нанометричних розмірів.

Раніше вчені з Національної лабораторії Ок-Рідж (Oak Ridge National Laboratory, ORNL) виявили четвертий агрегатний стан води, молекули якої були поміщені всередину крихітних каналів. "Якщо рідину помістити в якусь нанорозмірну "ємність", її поведінка по відношенню до фазових переходів кардинально зміниться", - розповідає Michael Strano, провідний дослідник, - "причому цей ефект виявився набагато сильнішим, ніж ми очікували".

Всі спостереження за молекулами води проводилися за допомогою технології вібраційної спектроскопії, яка дозволяє визначити параметри руху молекул. Перед початком досліджень вчені очікували побачити незначні зміни температури кипіння і замерзання води. Однак, на практиці було зареєструвано щось абсолютно протилежне очікуванням – замість зниження, температура точки замерзання води перемістилася значно вище. Вода, що знаходилася всередині порожнини вуглецевих нанотрубок, перебувала в замороженому стані в діапазоні від 105 до 151 градусів Цельсія. Спочатку вчені намагалися пояснити спостережувані ними ефекти малою точністю вимірів і похибкою експериментів.

Однак, після ретельних перевірок було з'ясовано, що зміна діаметру нанотрубок на 0,01 нанометра призводить до зміщення точки замерзання води на десятки градусів. Те, що вода всередині нанотрубок перебувала в замерзлому стані, ще не означає, що вона перетворилася в звичайний лід. Незважаючи на всі зусилля і використані технології, вчені не змогли отримати підтвердження існування всередині нанотрубки кристалічної структури, відповідної структурі звичайного льоду. Ще одним цікавим моментом, який продовжує залишатися загадкою, є те, як молекули води проникли всередину вуглецевих нанотрубок, так як вони є супергідрофобним (водовідштовхувальним) матеріалом? Вчені ще не знають, як можна використовувати на практиці цей дивний матеріал.